Friday, December 7, 2012

Zioła o wyjątkowej mocy cz. 2

Pokrzywa (Urtica Dioica)
Kolejną rośliną o niezwykłym czy tez cudownym działaniu jest pokrzywa. Spotkać ją można niemal na całym świecie. O dawien dawna przypisywano jej właściwości odżywcze oraz usprawniające przemianę materii, zdolność do tamowania krwawienia (w połączeniu z zielem krwawnika). Posiada działanie antybiotyczne - sprzyja gojeniu się ran i owrzodzeń przy np. gronkowcu złocistym, na które należy nanieść soczyste i rozdrobnione liście. Ma również substancje insulinopodobne, podawany napar w umiarkowanych ilościach znacznie obniża poziom cukru w moczu a większe jego dawki znoszą to działanie.
Pokrzywa bogata jest w witaminy i sole mineralne oraz roślinną sekretynę, rozpuszcza się w wodzie - pobudza czynności wydzielnicze żołądka, trzustki, wątroby, jelit, wpływa korzystnie na perestaltykę jelit. Przyjmowanie doustne zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi oraz liczbę czerwonych krwinek, usuwa przykry zapach potu pod pachami lub nóg. Korzeń pokrzywy korzystnie działa w leczeniu gruczołu krokowego.
Pokrzywę stosuje się również przy spadku odporności organizmu (grypa, odra), w stanach zapalnych wątroby, w chorobach gośćcowych, kamicy nerkowej, w schorzeniach które niszczą organizm.
Wyciągi z liści pokrzywy stosuje się w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych, pomocniczo w kamicy moczowej oraz skazie moczanowej, chorobie reumatycznej, niektórych chorobach skórnych (w wieku młodzieńczym), łagodnie przebiegających biegunkach różnego pochodzenia, nieżycie żołądka i jelit, pomocniczo w nieznacznych krwawieniach w przewodzie pokarmowym.
Odwary z pokrzywy stosujemy w zaburzeniach przemiany materii wynikających z niedoboru niektórych mikroelementów, zewnętrznie do obmywań owłosionej skóry głowy w łupieżu i łojotoku, do irygacji w zapaleniu pochwy oraz upławach. Lepsze efekty w leczeniu łupieżu oraz łojotoku daje odwar z korzenia pokrzywy.

Przepisy

Herbata o działaniu oczyszczającym
1-2 łyżki liści pokrzywy należy zalać 1 filiżanką wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia na na ok. 10 minut i następnie odcedzić (przy kamieniach nerkowych oraz zapaleniu pęcherza moczowego). W ciągu dnia wypijać 3 filiżanki tej herbatki. Ponadto w trakcie oczyszczania po każdej wypitej  filiżańce herbaty nalezy wypić jedną szklankę wody.

Przeciw chorobom skórnym
odwar z 30 g liści na 1,5 l wody gotując do objętości 1 litra. Pić kilka razy dziennie po 1/2 szklanki.

Miód pokrzywowy
sproszkować należy w równych ilościach liście pokrzywy oraz liście orzecha włoskiego w elektrycznym młynku. Do ogrzanego i płynnego miodu w ilości 500 g dodać 3-4 łyżki sproszkowanych ziół i dokładnie wymieszać. Przyjmować doustnie od jednej do 1 1/2 łyżeczki dwa do trzech razy dziennie po jedzeniu (jako środek wzmacniający mechanizmy obronne organizmu). Polecany zwłaszcza kobietom jako środek profilaktyczny w zagrożeniu rakiem sutka oraz u mężczyzn w leczeniu gruczolaka prostaty. Stosowany nawet krótki czas obniża oraz wyrównuje ciśnienie tętnicze.

Kuracja odmładzająca
najlepiej przeprowadzić wiosną pijąc przez okres 3-4 tygodnie od trzech do czterech soku z młodych pokrzyw dziennie ale rozcieńczając go wodą w stosunku 1:3

No comments:

Post a Comment