Tuesday, December 4, 2012

Dziurawiec

Stosowany był w celach leczniczych od najdawniejszych czasów. Wysuszone nadziemne części tego ziela zawierają olejek eteryczny, garbniki, hiperycynę, kwas askorbinowy, karoten, cholinę, fitosterole, flawonoidy, saponiny oraz niektóre inne substancje. Właściwości lecznicze uwarunkowane są przez zespół substancji. Preparaty z dziurawca jak napary czy też wyciągi otrzymywane są z kwitnących i ulistnionych wierzchołków, odznaczają się działaniem ściągającym, przeciwbakteryjnym i wzmacniającym. Stosowane są w najróżniejszych celach: pobudzenia apetytu, przy zapaleniach okrężnicy i oparzeniach, w celu likwidacji przykrego zapachu z ust, wzmocnienia dziąseł ich leczenia, zapaleniach nerek, dla leczenia wrzodów i ropnego zapalenia skóry, do wewnątrz jako środek uspokajający przy stanach lękowych, nerwowości, nastrojach depresyjnych . Skuteczne ma również działanie przy nadciśnieniu.
W lecznictwie ludowym stosuje się go przy grypie, anginie, gośćcu, skazie limfatycznej, bólach głowy, chorobach wątroby i pęcherza moczowego, rozstrojach żołądka i jelit, moczeniu nocnym, wrzodach, czyrakach, wysypkach i obfitych menstruacjach. Olej z dziurawca służy doleczenia urazów, ran, wrzodów, ropni i rozpulchnienia błony śluzowej.
Uspokajająca herbatka z dziurawca:
Dwie czubate łyżeczki ziela zalewamy filiżanką wody i gotujemy pod przykryciem ok. 15 do 20 minut, co jakiś czas mieszając. Następnie należy herbatkę przecedzić. Przy stanach nerwowych, lekkiej depresji czy tez zaburzenia snu wypijamy rano i wieczorem jedną filiżankę świeżo zaparzonej herbatki.
Olej z dziurawca:
Potrzebujemy 25 g kwiatów dziurawca następnie zwilżamy je 1 łyżeczką spirytusu lub wódki i zalewamy 100 g  oleju roślinnego. Ogrzewamy przez kilka dni po 2-3 godz na parze, często mieszając aż kwiaty będą kruche, a płyn nabierze czerwonego koloru. Wszystko przecedzamy przez płótno i wyciskamy. Rozlewamy do małych, ciemnych butelek i przechowujemy w lodówce. Stosujemy zewnętrznie na skórę w oparzeniach, ranach, owrzodzeniach żylakowych.
Zioła dla kobiet w okresie menopałzy:
Zmieszać po 50 g ziela dziurawca i liści ruty oraz po 25 g kwiatów rumianku i malwy czarnej. Wszystko dokładnie należy wymieszać. Następnie bierzemy 1 łyżkę ziół i zalewamy 1 szklanką wody wrzącej i zaparzamy pod przykryciem ok. 15 minut. Odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Wypić całość wieczorem w przypadku tzw. uderzeń do głowy.

No comments:

Post a Comment