Nagietek Lekarski (Calendula Officinalis)
Należy do ziół o wyjątkowej mocy. W tym małym kwiatku o lepkich i lekko owłosionych listkach tkwi potężna siła, której należy się miejsce w terapiach naturalistycznych. Zastosowanie ma niemal uniwersalne. Warto podkreślić, potwierdzone różnymi badaniami, że posiada w sobie cenne właściwości hamujące wzrost komórek nowotworowych przez wiązanie toksycznych związków przemiany materii, czym przyczynia się do wzmacniania sił obronnych organizmu. Inne badania podkreślają dobre efekty lecznicze u pacjentów jako środek profilaktyczny w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po operacyjnym usunięciu nowotworu.
Doustnie napar z kwiatów nagietka zażywa się przy schorzeniach przewodu pokarmowego, schorzeniach wątroby (przy niedostatecznym wytwarzaniu żółci), żółtaczce zakaźnej, puchlinie wodnej, nowotworach złośliwych (hamuje procesy chorobowe).
Bakteriobójcze i antybiotyczne działanie nagietka potwierdza się w walce z gronkowcem złocistym, paciorkowcami, grzybicą. Kwiat nagietka stosuje się również w formie irygacji - pomaga leczyć nadżerki macicy, stany zapalne spowodowane przez rzęsistka, upławy a także zewnętrznie w postaci plastrów, wyciągów i maści.
Doustnie stosuje się napary z kwiatów nagietka: 1 łyżkę ziół zalewamy 1 szklanką gorącej wody, zostawiamy do zaparzenia, wypijamy powoli małymi łykami 2-3 szklanki naparu.
Maść nagietkowa sporządzona według specjalnej receptury na zastosowanie przy egzemie, oparzeniach (również promieniami ultrafioletowymi i roentgena), trudno gojących się ranach, gdyż ma działanie zbliżone do penicyliny. Stosowanie maści przyspiesza ziarninowanie i naskórkowanie, zalecana przy odleżynach, odmrożeniach, wrzodach oraz żylakach.
Trudno gojące się rany i guzy nowotworowe wymywać można równie skutecznie naparem z kwiatów nagietka i skrzypu polnego wziętych w równych ilościach.
Roztwór łagodzący stany zapalne gardła, do płukania:
1-2 łyżeczki kwiatów nagietka zalewamy 1 filiżanką wrzącej wody, zostawiamy do zaparzenia na ok 10 minut, przecedzamy. W stanach zapalnych płuczemy kilka razy dziennie jamę ustną i gardło.
Ocet nagietkowy:
Świeże kwitnące ziele należy drobno posiekać. Na 100 g ziela dodać 25 ml spirytusu oraz 135 ml octu 10 procentowego. Wszystko należy starannie wymieszać i pozostawić na 10 dni często wstrząsając. Przecedzić i używać do smarowania przeciwko brodawkom, zgrubieniom skóry, świądowi, trądzikowi, zapaleniu skóry, kontuzjom.
No comments:
Post a Comment