Tuesday, August 6, 2013

Owies zwyczajny/Oats ( Avena sativa )

Owies zwyczajny ( Avena sativa ) - roślina uprawiana w wielu krajach Europy, zachodniej Azji oraz w   Ameryce Północnej. Ma niewielkie wymagania glebowe oraz klimatyczne.                                                                    
 

Dawniej uważano go nie tylko za pożywienie i paszę ale również za skuteczny lek. Okładami z soku wyciśniętego ze świeżych roślin leczono stany zapalne oczu, a ugotowana mąka owsiana, przykładana do twarzy, przywracała jej świeżość i jędrność. Często spotykanym lekiem był także wywar ze słomy owsianej. Okłady z tego wywaru stosowano w reumatyzmie i zapaleniu korzonków nerwowych, a dodawany do kąpieli leczył kamicę nerkową.

We współczesnym lecznictwie znajduje zastosowanie świeże ziele owsa, zebrane tuż przed kwitnieniem oraz słoma owsiana. Surowcem zielarskim są również dojrzałe, całe ziarna owsa ( Fructus Avenae ), płatki owsiane ( Fructus Avenae excortiacus ) oraz mąka owsiana ( Farina Avenae ).

Ziarna owsa zawierają łatwo przyswajalną skrobię, białko, błonnik i tłuszcze. Zawarte w nich saponiny działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W ziarnach znajdują się także liczne kwasy organiczne, enzymy, witaminy z grupy B, K, E, PP oraz liczne sole mineralne zasobne w wapń i krzem. W słomie zaś znajduje się wiele pektyn, saponiny, prowitamina A oraz bardzo dużo krzemionki i wapń.
Potrawy z płatków owsianych mają śluzowatą konsystencję co sprawia, że działają osłaniająco na ściany na ściany żołądka i jelit. Dlatego owsiankę zaleca się chorym z chronicznym zapaleniem przewodu pokarmowego, zwłaszcza przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy. Wskazane są również przy biegunkach, w schorzeniach wątroby, trzustki nerek oraz w cukrzycy. Są doskonałym środkiem powlekającym w stanach zapalnych, podrażnieniach i oparzeniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz przełyku.

Napary ze słomy owsianej działają wykrztuśnie w schorzeniach górnych dróg oddechowych, moczopędnie i przeciwbólowo w dolegliwościach reumatycznych oraz w schorzeniach nerek. Rozpuszczalna w wodzie krzemionka wpływa korzystnie na przemianę materii, stan tkanki łącznej i naczyń krwionośnych a także kości, skóry, paznokci. Związki krzemu wpływają korzystnie na aktywność osób starszych.

Zewnętrznie ziele lub słoma owsiana zaleca się do kąpieli wzmacniających w kamicy moczowej i chorobach nerek, w reumatyzmie i artretyzmie oraz w czyraczności, trądziku i innych chorobach skórnych a także w nadmiernej potliwości nóg.

Płatki i mąka owsiana zarobione wodą służą do okładów odmiękczających na ropnie i czyraki.

No comments:

Post a Comment